Od lat jestem samoukiem w wielu interesujących Mnie dziedzinach. Na tej podstawie jestem w stanie zdefiniować 5 najważniejszych czynników, które pomogą Nam uczyć się nowych umiejętności w dużo szybszym tempie. Czynniki te w kluczowej mierze powiązane są ze sobą, dlatego warto zwrócić uwagę na każdy z nich.

1. Zabawa i wytrwałość
Czynnik, bez którego uczenie się nowych umiejętności sprawiać będzie Nam wiele bólu, a przy tym będzie katorgą.

W dorosłym życiu ludzie często biorą wszystko na poważnie, podchodzą do nowych rzeczy z ogromną ambicją. Jest to błąd, który bez ogromnej samodyscypliny niesie za sobą gorycz i rozczarowanie z powodu braku szybkich, widocznych efektów. Próbując doskoczyć do drążka na 3 metry w górę może okazać się, że przez to, iż nigdy nie skakaliśmy brakuje Nam kilku centymetrów, aby go dosięgnąć – demobilizacja gwarantowana.

Mobilizującym spojrzeniem raczej jest: okey, spróbujmy, jeśli się nie uda to trudno, ale będę się przynajmniej dobrze bawić.

Aby być wytrwałym w procesie należy podejść do niego z ciekawością i chęcią pobawienia się nim. Dopiero wtedy zyskujemy prawdziwy flow w tym czego chcemy się nauczyć.

Pierwszym z ważnych elementów jest zabawa, ponieważ łączy się ona w dużym stopniu z wytrwałością. Można byłoby stworzyć ciekawy wykres z tytułem “wytrwałość”: czym większa doza zabawy, tym mniejsze wykorzystanie siły woli – samodyscypliny.

Jeśli będziemy natomiast działać ślepo nie wytwarzając w sobie ciekawości do procesu, a tym samym wytrwałości to runiemy niczym patyczek na srogim wietrze.

Niejednokrotnie w swoim życiu widziałem osobę chcącą nauczyć się programowania, która poddała się przy trzecim większym problemie, czy deskorolkarza, który poddawał się przy czwartym upadku, ponieważ ludzie Ci liczyli na szybkie efekty, zamiast po prostu bawić się.

2. Przeciwności i ryzyko
Mają to do siebie, że czasem są ciężkie do udźwignięcia, jednak dzięki nim nabywamy doświadczenia. W czasie kontemplacji nad nimi możemy wynieść wiele wartości czy lekcji na przyszłość.

Brak przeciwności jest jak wychowywanie dziecka bezstresowo. Gdy dorośnie, a ciężar życia pokaże jaki jest naprawdę nie będzie mogło ono poradzić sobie nawet z najdrobniejszym (z Naszej perspektywy) problemem.

Warto więc w trakcie nabywania nowych umiejętności nie decydować się na drogę na skróty, iść dłużej, ale dzięki temu nauczyć się więcej.

Ryzyko natomiast powinno być tu napisane dużymi literami. Ucząc się angielskiego trzeba w końcu otworzyć do kogoś buzie wystawiając się na pośmiewisko (a przynajmniej często ludzie tak zakładają). Ucząc się nowego tricku na rowerze trzeba zaryzykować i upaść kilka razy zanim wyjdzie Nam coś prawidłowo.

Zabawa procesem pomoże Nam w dużym stopniu przejść przeciwności bez większego echa.

3. Analizowanie błędów
Poprzez analizowanie zaczynamy dostrzegać błędy, które popełnialiśmy czy rzeczy, które były potrzebne do uzyskania konkretnego efektu, a których nie mieliśmy czy czynności, których nie robiliśmy.

Analizowanie własnego podejścia do procesu otworzy Nam oczy na wiele rzeczy, których do tej pory nie dostrzegaliśmy. A przy tym pozwoli Nam znaleźć nowe czynności, które warto byłoby spróbować zrobić.

4. Próbowanie nowych rzeczy / czynności
Aspekt bez którego nie możemy się rozwinąć. Jeśli ominiemy ten krok, to mimo analizowania, mimo przeciwności losu czy wytrwałości będziemy powtarzać ten sam proces w kółko bez żadnych zmian. Poczynimy regres, ponieważ będziemy popełniać podobne błędy na nowo i na nowo czyniąc z nich nawyk, a wtedy proces nauki będzie dużo bardziej utrudniony.

5. Mentor
Najwięcej lekcji udzieli Nam mentor, ponieważ dużo przeanalizował, przeszedł od groma przeciwności losu i przede wszystkim próbował wielu nowych rzeczy. Znajduje się on najczęściej w miejscu, do którego chcemy dojść, dlatego sięganie po Jego rady może być bardzo pomocne.

Mentorem nie musi być osoba fizyczna, może być to zarówno książka, czy kurs, dzięki któremu dowiemy się rzeczy do których sami dochodzilibyśmy miesiącami.

Wymyślanie koła na nowo w tym przypadku nie ma najmniejszego sensu, ponieważ skoro już ktoś to zrobił to możemy skorzystać z Jego wiedzy, a potem zająć się ulepszaniem samego pomysłu – wyjdzie to Nam tylko na dobre.